Clopenburg vann i Diedenbergen

Under lördagen kördes den 2:a omgången av tyska andra ligan Team Cup. Tävlingen som kördes i Diedenbergen vanns av årets Team Cup Nykomlingar Clopenburg Fighters.

Matchens bästa förare var dock Black Forest Eagles Max Dilger som körde in 12 poäng som dock inte räckte längre en till en andra plats för sitt lag.

Nästa match körs i Landshut den 3 juni.

 

Pl Lag M 3p 2p 1p 0p FP P
1 MSC Clopenburg Fighters 2 1 1 0 0 76 5
2 Emsland Speedway Team 1 1 0 0 0 41 3
3 Black Forest Eagles 1 0 1 0 0 32 2
4 MSC Olching 1 0 0 1 0 26 1
5 Neuenknick Hexen 1 0 0 1 0 20 1
6 Güstrow Torros 1 0 0 0 1 16 0
7 Diedenbergen Rockets 1 0 0 0 1 14 0
8 Landshut Young Devils 0 0 0 0 0 0 0
9 Messien Hornets 0 0 0 0 0 0 0

 

Diedenbergen Rockets - 14p
1. Mathias Bartz - 7 (1,1,1,1,3)
2. Marius Hillebrand - 0 (0,N,0,0)
3. Maximilian Pott - 3 (1,1,N,0,1)
4. Celina Liebmann - 0 (0,Fn,N,N)
5. Julian Bielmeier - 1 (0,1,Fx)
6. Melf Ketelsen - 3 (1,2)

MSC Clopenburg Fighters - 41p
1. Rene Deddens - 11 (Fn,3,2,3,3)
2. Lukas Fienhage - 8 (3,2,N,3,Fx)
3. Mads Hansen - 10 (N,2,2,3,3)
4. Jonny Wynant - 8 (3,2,2,1)
5. Niels-Oliver Wessel - 4 (2,2)
6. Kevin Luck - 0 (Körde ej)

MSC Olching - 26p
1. Valentin Grobauer - 5 (2,R,1,2,0)
2. Michael Härtel - 11 (2,3,3,2,1)
3. Phillip Schmuttermayer - 1 (0,0,0,1,R)
4. Erik Bachhuber - 9 (2,1,3,3)
5. Tim Wunderer - 0 (Körde ej)

Black Forest Eagles - 32p
1. Max Dilger - 12 (3,3,3,1,2)
2. Daniel Spiller - 10 (1,2,3,2,2)
3. Ethan Spiller - 6 (3,1,0,0,2)
4. Maximilian Pongratz - 4 (1,3,Fn,N)
5. David Pfeffer - 0 (Körde ej)
6. Tom Finger - 0 (Körde ej)

Heat för heat
1: Wynant, Bachhuber, Pongratz, Liebmann
2: Spiller, Wessel, Pott, Schmuttermayer
3: Fienhage, Härtel, Spiller, Hillebrand
4: Dilger, Grobauer, Bartz, Deddens (Fn)
5: Pongratz, Wynant, Bachhuber, Liebmann (Fn)
6: Deddens, Spiller, Pott, Grobauer (R)
7: Härtel, Hansen, Spiller, Bielmeier
8: Dilger, Fienhage, Bartz, Schmuttermayer
9: Bachhuber, Wynant, Ketelsen, Pongratz (Fn)
10: Härtel, Deddens, Bartz, Spiller
11: Spiller, Wessel, Bielmeier, Schmuttermayer
12: Dilger, Hansen, Grobauer, Hillebrand
13: Bachhuber, Ketelsen, Wynant, Finger
14: Hansen, Spiller, Schmuttermayer, Pott
15: Fienhage, Grobauer, Bartz, Spiller
16: Deddens, Härtel, Dilger, Hillebrand
17: Hansen, Spiller, Bielmeier (Fx), Schmuttermayer (R)
18: Deddens, Spiller, Pott, Grobauer
19: Bartz, Dilger, Härtel, Fienhage (Fx)

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *